Alison dos Santos: „Zawsze opieram się na szybkości”

0

22-letni Alison dos Santos przełamał na 400 metrów przez płotki bariery, które do zeszłego roku były nieosiągalne dla sprinterów. Przez 29 lat nie do ruszenia był rekord świata Younga (46.78). Przez 26 lat nikt nie mógł złamać 48 sekund. Czasy się zmieniły. Mamy inne kolce, inny trening, innych zawodników. Wśród najwybitniejszych pojawił się Brazylijczyk Alison dos Santos (rocznik 2000, najmłodszy z najlepszych), który w tym roku został mistrzem świata z czasem 46.29. Mieliśmy szczęście porozmawiać z nim w Chorzowie. Alison jest bardzo wesołym i otwartym sprinterem. Rozmawialiśmy z nim tak, jak bylibyśmy dobrymi kumplami od kilku lat. Rzadko łapiemy takie „flow” z innymi zawodnikami. 

Alison biega z charakterystycznymi bliznami na głowie i innych częściach ciała. To efekt wypadku, gdzie rozgrzana patelnia spadła na jego ciało podczas zabawy. Zawartość gorącego tłuszczu pozostawiła blizny na głowie, klatce piersiowej i lewym ramieniu. Ktoś kto nie zna dobrze Brazylijczyka może stwierdzić, że wygląda na kogoś starszego. W młodości Alison trenował judo i robił to do aż 16 roku życia, kiedy musiał wybierać pomiędzy karierą na macie, a lekkoatletyką. Dzięki kontuzji został przy lekkoatletyce. Już w wieku 16 lat spróbował rywalizacji na seniorskich płotkach osiągając czas 55.32. Został przy nich poprawiając się z roku na rok o 2, a nawet 4 sekundy! Jego talent w pełni wybrzmiał na MŚ U-20 w Tampere, gdzie zdobył brązowy medal, potem było złoto Igrzysk Panaamerykańskich, aż w końcu brąz igrzysk olimpijskich w Tokio i złoto w Eugene. Poniżej zapis naszej rozmowy z Alisonem skoncentrowany na temacie treningu.

Jak długo odpoczywasz po sezonie?

To są 4-5 tygodni (w poprzednim sezonie Alison wznowił treningi około 20 października). Po przerwie robię luźne rzeczy, to są 1-2 łatwe treningi na siłowni.

Jak często trenujesz?

5 dni, gdzie jeden z nich jest bardzo luźny, potrzebny dla regeneracji.

Rozumiem, że 2 dni robisz całkowitej przerwy? 

Tak. Sobota i niedziela nie robię nic. Total zero.

Jaka jest Twoja najlepsza regeneracja między treningami? 

Między treningami najważniejsze jest spanie i ogólny relaks. Sobota i niedziela odpoczywam poprzez sen i zabawę. Nie robię nic treningowego, startowego.

Jak wygląda Twój tydzień pracy w podziale na dni?

Poniedziałek: Speed endurance (w Polsce rozumiane jako wytrzymałość szybkościowa, fakt, że człon wytrzymałość jest na pierwszym miejscu stwarza błędne wyobrażenie o podstawie tego treningu)

Wtorek: Aerobik dla regeneracji

Środa: Technika na 6 i 7 płotkach

Czwartek: Trochę przebieżek, to także nie jest zbyt intensywny dzień, podobnie jak wtorek

Piątek: 200+300+200+2-3×200 płotki

Sobota-niedziela: Wolne

Sobota i niedziela wolne?

Tak.

Jaki trening uważasz za najtrudniejszy?

Najtrudniejszy jest dla mnie poniedziałek, speed endurance. Moje ciało jest po nim bardzo zmęczone.

Możesz podać jakiś przykład?

4x60M +2x4x50M +4x150M

Wygląda bardzo specyficznie. Musi być bardzo szybko…

Tak. Jestem padnięty po tym treningu. To szybkość i speed endurance.

Kiedy startujesz z treningiem szybkości po przerwie sezonowej? 

Zawsze opieram się na treningu szybkości. Nie mam przerwy od szybkości. Z szybkością zaczynam pracę w listopadzie i cały czas kontynuuję tą pracę do lata. Są dwa wyjątki, kiedy nad nią nie pracuję, kiedy jestem zbyt zmęczony treningiem, lub startami.

Trening siły wykonujesz przed czy po treningu biegowym?

Zawsze po i robię ją 2 lub 3 razy w tygodniu.

Trzeba podkreślić, że Alison stosuje pojedynczą periodyzację, planuje starty na jeden okres w sezonie. Mimo to pracę nad szybkością rozpoczyna zaraz po przerwie sezonowej w listopadzie. Brazylijczyk nie rozpoczyna sezonu wcześniej niż w kwietniu, lub pod koniec marca. Jego treningi opierają się na jakości. Podopieczny Felipe de Siqueira trenuje podobnym schematem, co Karsten Warholm <–tu możecie poczytać o treningu rekordzisty świata. Koncepcja pracy opierająca się na 3-4 mocnych jednostkach charakteryzuje też Femke Bol (1 szybkość +3 jednostki intensywne). W pracy najlepszych zawodników świata nie ma przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *