Kimmari Roach: „Siła i częstotliwość kluczem do sukcesu w sprincie”

Kimmari Roach to klubowy kolega Usaina Bolta, podopieczny trenera Glena Millsa. Jutro w Sopocie wystartuje na dystansie 100 metrów i będzie to jego próba generalna przed Igrzyskami Wspólnoty Narodów. O tym czy pobiegnie szybciej od swojego 10,12 sek. przekonamy się tuż po godzinie 18:30. Dzisiaj udało nam się z nim krótko ale treściwie porozmawiać. Wnioski z wywiadu mogą być dla wielu zaskakujące. 

Kimmari, co myślisz o Sopocie oraz o stadionie na którym przyjdzie Ci jutro biegać?  Sopot to bardzo ciekawe miasto. Miałem okazję tu gościć podczas Halowych Mistrzostw Świata. Już wtedy pomimo wczesnej pory roku było ciepło, a teraz jest wręcz upalnie. Sopocka hala to cudo, stadion leśny to natomiast jeden z najbardziej klimatycznych obiektów na którym przyszło mi startować. Las wokół stadionu robi niesamowite wrażenie.

Występujesz w tym samym klubie co Bolt, a Twoim trenerem jest Glen Mills. Co możesz o nich powiedzieć? Glen Mills to świetny trener. Do każdego podchodzi bardzo indywidualnie. Usain to natomiast dobry kolega, podczas treningów najczęściej jednak widzimy się w czasie robienia szybkości.

Jak długie odcinki pokonujecie na treningu? Chodzi mi o cały okres przygotowawczy. Biegamy od 100 do 300 metrów. Tak. 300 metrów to najdłuższy pokonywany przez nas dystans.

Który trening należy do Twoich ulubionych? Trening szybkości. Jeśli natomiast chodzi o moje ulubione ćwiczenie na siłowni to są to wykroki ze sztangą. J

akie są Twoje rekordy na siłowni? Chodzi mi szczególnie o przysiad i półprzysiad? Mój rekord na przysiad (Kimmari pokazuje pełną technikę zejścia do kostek) to 203 kg. Mój rekord na półprzysiad chodź to ćwiczenie robię częściej w seriach to 340 kg.

Solidna siła. A jak duże ciężary wyciskasz? Mój rekord na ławeczce to 200 kg. 200 kg? Tak. 200 kg. Musisz być potwornie silny choć sam bym nie przypuszczał. Mój rekord to dla porównania marne 117,5 kg. A czy znasz jakieś rekordy Bolta na siłowni? Jeśli chodzi o Usaina to nie znam jego rekordów. Siłę wykonujemy osobno. Myślę jednak, że 200 kg wziąłby w przysiadzie.

Częstotliwość czy długość kroku? Na czym skupiacie się podczas treningów? Częstotliwość. Usain to pewnie długość kroku? Nie. Również częstotliwość. Wysokość to jego naturalny atut. Z trenerem najwięcej w technice poświęcamy na kształtowanie częstotliwości kroku.

Dzięki za krótką rozmowę. Jutro widzimy się na bieżni… Dzięki. Do zobaczenia.