Christophe Lemaitre dla sprinterzy.com: “Duże ciężary to nie jest klucz do sukcesu w sprincie”

Christophe Lemaitre, najszybszy biały człowiek świata, dwukrotny mistrz Europy w biegu na 100 metrów. Zupełnie nieoczekiwanie spotkaliśmy go w Krakowie i byliśmy jedynym medium, które o tym fakcie poinformowało. Poniżej wywiad jakiego Christophe udzielił nam po wyjściu z wykładu na temat wodnej metody regeneracji i masażu. Stamtąd udał się na tramwaj, który zabrał go do hotelu. Ciekawe ile osób rozpoznało w nim tego, który zatrzymał czas na 9,92 sekundy. 

1. Co robisz w Krakowie? Uczestniczę jako gość w kursie WATSU (metoda hydroterapii). Wykorzystujemy WATSU w procesie treningowej regeneracji i jest to metoda której wiele zawdzięczam.

2. Bardzo interesuje mnie jak doszedłeś do wyniku 9.92 sek. na 100 metrów. Słyszałem, że nie skupiałeś się na siłowni? W trening siły z użyciem ciężarów weszliśmy rownolegle kiedy zacząłem już łamać bariere 10 sek. Miało to posłużyć zwiększeniu rezerw. W większym stopniu wykorzystywałem jednak ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała.

3. Mógłbyś powiedzieć nam jakie są Twoje rekordy siłowe? Siła ciężka to nie jest mój treningowy priorytet. W przysiadzie takim pełnym mam 140 kg, a jeśli pytasz o wyciskanie sztangi to nie mam żadnego rekordu. Nie wykorzystujemy tego ćwiczenia.

4. Coś jak nasz Karol Zalewski. Na czym skupiacie się zamiast tradycyjnej siłowni? Wykonujemy dużo ćwiczeń dynamicznych z małymi obciążeniami. Są to skoki na podwyższenie, rzuty, skoki jednonóż, jeśli ze sztangą to półprzysiady, wstępowanie dynamiczne itd.

5. Plyometria? Oo tak. Wspomniane skoki i rzuty.

6. Jak wygląda Twoja wytrzymałość? Krótkie odcinki i przerwy. Najdłuższe odcinki jakie pokonujemy na treningu to 400 metrów. Myślę, że od końca października zaczniemy biegać własnie 400-Ki. Im bliżej sezonu tym krótsze odcinki biegamy. Będziemy więc schodzić do 300 i 250 metrowych sprintów.

7. Jaki jest Twój ulubiony trening? Szybkość, bloki, wszystkie ćwiczenia gdzie mogę poczuć się szybki.

8. Jakie są Twoje plany na najbliższy sezon? Raczej będę chciał wystartować na hali. Starty na niej pomagają mi w szybkości na pierwszych metrach dystansu. W sezonie kiedy pobiegłem 9.92 sek. hala bardzo mi pomogła. Co do lata to oczywistym celem są igrzyska w Brazylii.

9. Czy pobicie rekordu 9.92 jest możliwe? Do końca nie wiemy co poszło nie tak, że zatrzymałem się ze swoją formą na biegach powyżej 10 i 20 sek. Wracamy jednak do tego co było. Przez pewien moment próbowałem większych ciężarów ale wrócimy do mniejszych obciążeń. Zawsze mówiłem w wywiadach, że rekord Europy (9,86) jest w moim zasięgu i chciałbym podtrzymać te słowa w przyszłym sezonie. Dziękujemy za wywiad.‘);