Tannie Ans Botha, przepis na sukces trenerki rekordzisty świata na 400M

Tannie Ans Botha, ta prosta (w przekazie) staruszka poprowadziła Wayde’a van Niekerka do rekordu świata 43.03 sekundy na 400M. W najnowszej rozmowie z Frankiem Dickiem mówi m.in. o tym, że jej zawodnicy (w tym Wayde) dostali aż 6-7 tygodni kompletnie wolnego od treningu czasu, żeby rozpocząć przygotowania do igrzysk.
79-letnia Ans podkreśla znaczenie odpoczynku i aktywnej regeneracji między sesjami treningowymi (High-Low), oraz wskazuje na znaczenie wczesnego rozpoczęcia pracy nad szybkością i wytrzymałoscią szybkościową. Zmiany wdrażała powoli, dlatego była pod wrażeniem jakie efekty to dało.
Botha jest bardzo punktualna. Ma to dla niej bardzo duże znaczenie, żeby zawodnicy byli na miejscu jeszcze przed czasem rozpoczęcia treningu. Podkreśla znaczenie rozmowy i dyskusji z zawodnikami, jako ważnego aspektu przygotowań. Ważne są dla niej zaufanie, znajomość i obserwacja swoich zawodników.
Wayde w marcu tego roku zakończył (możliwe, że tymczasowo, bowiem Wayde musiał rozstać się z trenerką m.in. ze względu na jej nieobecność spowodowaną twardo egzekwowanym lockdownem w RPA) współpracę z Bothą, żeby w USA spróbować przygotować się pod okiem trenera Shaunae Miller-Uibo, Lancem Braumannem z którym mieliśmy zaszczyt wymienić kilka bardzo ważnych zdań na temat treningu (Filozofia Lance’a jest podobna, choć zdecydowanie bardziej oparta na mechanice biegu). Jeśli chcecie zobaczyć wywiad z Braumannem zapraszamy tutaj
-wywiad jest dostępny w wersji PREMIUM, dla użytkowników, którzy zdecydują się zasilić konto naszego towarzyszenia DOWOLNĄ sumą pieniędzy. (wersję premium uruchomiliśmy z uwagi na potrzebę pozyskania środków na rozwój strony, Więcej informacji na ten temat na dole zakładki ).
29-letni Niekerk po poważnej kontuzji kolana w 2017 roku (3 lata przerwy od zawodów), nie odzyskał dawnego blasku. Wciąż jednak pozostaje w grze i chce walczyć o powrót do wysokiego poziomu biegania. Czy się uda? Oto jego najlepsze wyniki z okresu po kontuzji:
60M: 6.62 (10 listopada 2020❗)
200M: 20.38 (2021)
400M: 44.56 (2021)
Niekerk i Botha zaczęli współpracować ze sobą w 2012 roku. Koncentracja na 400M wynikała z przewlekłych kontuzji mięśnia dwugłowego uda Niekerka. 400 metrów miało być rozwiązaniem ułatwiającym regenerację. Niekerk wywodził się jednak ze szkoły sprintu i jak opowiada w wywiadzie Ans była ona częścią całorocznego cyklu przygotowań Wayde’a, kiedy ten pracował na rekord świata. Niekerk kiedy miał 19 lat biegał 100M w czasie 10.48 i 200M w czasie 20.57 sek. (2011 rok). Na 400M spróbował swoich sił po raz pierwszy w 2012 roku, kiedy to pobiegł 46.43 w Turynie (miał wówczas 20 lat). Poniżej krótki wywiad z Niekerkiem na temat Bothy:
Jaki jest styl jej szkolenia?
Ans obserwuje innych zawodników i próbuje wdrożyć techniki w swoim własnym szkoleniu, które jej zdaniem będą działać na jej sportowców. Uważa, że ważne jest, aby cieszyć się treningiem. Stara się zapobiegać urazom, słuchając ciała sportowca: “jeśli ciało mówi stop, zatrzymujemy się lub pracujemy trochę luźniej”.
Kogo szkoliła zanim do niej trafiłeś?
Między innymi Thuso Mpuanga (10.16/100M i 20.4/200M).
Jaka jest jej historia?

Ans jest byłym sportowcem, który rywalizował w sprincie i skoku w dal. Zaczęła trenować swojego syna w 1960 roku, zanim inne wschodzące gwiazdy w okolicy zaczęły szukać jej porady.

(Obecnie jest głównym trenerem na Uniwersytecie “Free State”, gdzie van Niekerk studiował marketing.)

 

Pełen zapis wywiadu z Frankiem Dickiem: