Szybkość wytrzymałościowa (Speed Endurance). Czy wiesz, co robisz?

0

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Portal Sprint Science słusznie zwrócił ostatnio uwagę na to czym jest wytrzymałość szybkościowa. Wielu zawodników błędnie interpretuje lub nazywa swój trening wytrzymałością szybkościową biegając np. 5x200M. Kluczem w zrozumieniu wytrzymałości szybkościowej jest jednak nie długość i czas trwania odcinka, ale czysta szybkość. To ona jest bowiem fundamentem pod wytrzymałość szybkościową. Kiedy ktoś słabnie po 60 metrach biegu i chciałby treningiem nadrobić resztę dystansu w sukurs przychodzi właśnie trening z angielskiego określany jako speed endurance. I tutaj rzecz pierwsza. W angielskiej nazwie to człon „szybkość” jest na pierwszym miejscu, a u nas odwrotnie. 

Za Sprint Science wytrzymałość szybkościowa (lub może lepiej szybkość wytrzymałościowa) to trening zdolności do wytrzymania szybkości. Nawet się rymuje. „Aby to zrobić, musisz osiągać na treningu prędkości, które są maksymalne w stosunku do Twoich umiejętności jako sportowca. Wytrzymałość szybkościowa rozwija twoją zdolność do pracy na maksymalnym lub bliskim maksymalnego poziomie. To nie są powolne, bolące okrążenie stadionu z prędkościami, które nie są nawet zbliżone do twoich możliwości.

„Wolne bieganie i nazywanie tego „wytrzymałością szybkościową” jest jednym z najbardziej szkodliwych błędów występujących obecnie w treningu sprinterów” (Sprint Science 2022)

Odcinki biegane podczas treningu wytrzymałości szybkościowej mają zwykle długość 80-150 metrów w zależności od dystansu docelowego. Możesz ograniczyć czas przerwy między odcinkami, ogólną objętość lub jedno i drugie, ale nie możesz ograniczyć intensywności = lub > 95%. Jeśli nie biegasz sprintem, nie zajmujesz się „szybkością wytrzymałościową”.

Cytując „Kompendium Sprintu” :

Szybkość wytrzymałościowa/wytrzymałość szybkościowa (czas trwania: 7-15 sek., odcinki 60-150m.). Szybkość wytrzymałościowa powinna być budowana, kiedy szybkość jest całkowicie wyrobiona. Budowę zaczyna się w OPS II (przygotowaniu ogólnym II) i z pełnymi (umożliwiającymi pełny powrót do wypoczynku) przerwami między powtórzeniami! Szybkość wytrzymałościowa budowana jest przez bieganie maksymalnie 4x150M. Jedną z najbardziej popularnych sesji jest bieganie odcinków 60, 80, 100, 120 lub 80, 100, 120, 150. Dan Paff ma w swoim programie trzy odcinki. Jego zawodnik Donovan Bailey biegał 90, 120, 150, a Bruny Surin 60, 90, 120. Sytuacja jest podobna tak jak w szybkości. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań zawodnika.

Przykłady Ogólnego Przygotowania Startowego I i II dla najlepszych trenerów świata:

Dan Pfaff w OPS I:

Poniedziałek: Przyspieszenie, skoczność, siła Wtorek: tempo na trawie, obwody stacyjne, mobilność, terapia. Środa: wytrzymałość specjalna 2-3x3x (60-80M), 3/8min. przerwym wytrzymałość elastyczna, siła Czwartek: Terapia Piątek: w tym dniu większa objętość w OPS I niż w OPS II. W tym dniu także pobudzenie CUN (Centralnego Układu Nerwowego): przyspieszenie, rzuty kulą ok 20 powtórzeń, siła dynamiczna. Sobota: Terapia w OPS I, a w OPS II: szybkość wytrzymałościowa: 1x (90, 120, 150), rzuty piłkami lekarskimi, mobilność na płotkach.

Charlie Francis OPS I :

Poniedziałek: Starty i szybkość, skoczność, rzuty piłkami lekarskimi, siła. Wtorek: Tempo, obwody stacyjne. Środa: wytrzymałość specjalna 1, skoczność, siła. Czwartek: Jak Wtorek. Piątek: W OPS I tak jak w poniedziałek . W OPS II piątek jest szybkością wytrzymałościową (60, 80, 100, 120) Sobota: Jak Wtorek.

Vince Anderson:

Poniedziałek: przyspieszenia, rzuty kulą Wtorek: wytrzymałość specjalna Środa: Tempo, mobilność. Czwartek: Wytrzymałość specjalna Piątek: Przyspieszenie, rzuty kulą. Sobota: Siła.

Irving “Boo ” Schexnayder:

Poniedziałek: Przyspieszenie 5×10, 5×20, 5×30 lub 4×20, 4×30, 4x40m, skoczność, siła. Wtorek: Tempo, obwody stacyjne, Środa: Wytrzymałość specjalna 250, 200, 150, 120. Ze skoczkami w dal 2-3×120 lub 150 po treningu skoczności. Czwartek: podobny do wtorku/ wolne. Piątek: Jak poniedziałek w OPS I, w OPS II piątek jest szybkością maksymalną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *