Rekordy świata w mistrzostwach Polski masters. Niezwykła frekwencja zawodów w Toruniu!

Dwa rekordy globu ustanowili uczestnicy 30. Halowych Mistrzostw Polski Masters, które w miniony weekend odbyły się w Toruniu. Rekordowa była również frekwencja. Do rywalizacji zgłosiło się bowiem aż 655 uczestniczek i uczestników. Ostatecznie z różnych powodów (w tym kwarantanny) nie przyjechało 112 osób. Frekwencja jednak zadziwia. 

 

Jubileuszowej, trzydziestej edycji halowych mistrzostw kraju weteranów towarzyszyły 4. Halowe Mistrzostwa Polski Lekarzy i 2. Halowe Mistrzostwa Polski Dziennikarzy. Ostatecznie w zawodach wystartowało 543 sportowców, w tym 133 zawodniczki i 410 zawodników. To rekord frekwencji tych mistrzostw. Gościnnie do rywalizacji stanęło też kilkunastu zagranicznych uczestników, reprezentantów ośmiu krajów: Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, Grecji, Litwy, Francji, Niderlandów i Szwecji. 

Polscy mastersi pomimo szeregu ograniczeń związanych z uprawianiem sportu w czasie pandemii koronawirusa, znakomicie przygotowali się do mistrzostw. Ustanowiono dwa nowe rekordy świata. Autorką jednego z nich jest Aneta Lemiesz, która w tym sezonie już po raz trzeci poprawiła rekord globu w kategorii W40 w biegu na dystansie 400 metrów. 40-letnia warszawianka w sobotę w Arenie Toruń uzyskała rezultat 54,80 s. Z kolei doświadczony i utytułowany młociarz Mariusz Walczak (M50) w rozgrywanym w hali MOSiR na Skarpie dodatkowym konkursie rzutu ciężarkiem (11,34 kg) ustanowił nowy rekord globu wynikiem 23,75cm. Ponadto w trakcie mistrzostw w Toruniu uzyskano jeszcze wiele innych bardzo wartościowych wyników. Łącznie ustanowiono 62 rekordy w tym: 2 halowe rekordy świata, 18 halowych rekordów Polski, 2 rekordy Polski oraz 40 rekordów halowych mistrzostw Polski. 

W rywalizacji o medale w swoich branżowych czempionatach wzięło udział 20 lekarzy i 29 spośród 32 zgłoszonych żurnalistów. Podczas mistrzostw powołano komitet założycielski Klubu Sportowego Dziennikarzy Polskich, którego celem jest stworzenie nowego stowarzyszenia zrzeszającego aktywnych sportowo przedstawicieli mediów. 

„Najwcześniej urodzonymi” uczestnikami zmagań byli bydgoszczanie startujący w pchnięciu kulą – Władysław Mielcarek, który 95 urodziny obchodził w październiku oraz prawie 89-letnia Urszula Zglenicka. Głównym organizatorem mistrzostw był Polski Związek Lekkiej Atletyki Masters. 

Również członkowie klubu KS Sprinterzy.com mogą poszczycić się medalowym łupem. Złoto w kategorii M50 wywalczył nasz zawodnik, Marek Wideł, który skoczył na odległość 5.41 metra. Został także wicemistrzem na 60M, gdzie pobiegł 8.16 sek. Mistrzynią Polski lekarzy została członkini KS Sprinterzy.com, 31-letnia Aleksandra Piechuta, która w biegu na 60M uzyskała czas 8.58 sek. Wśród dziennikarzy naszego portalu złoto wywalczył Wojtek Koczkodaj, który pobiegł 55.42 sek. na 400M, wicemistrzami w konkurencjach 60,200 i 800M zostali Kacper Musiał i Szymon Myrta.