Co to jest kolano biegacza i jak sobie z tym poradzić?

W przebiegu kontuzji pojawia się ostry, palący ból po zewnętrznej części stawu i obrzęk, na które najlepiej od razu zareagować odpoczynkiem, zimnym okładem i lekiem oBól w okolicy rzepki spowodowany przeciążeniem pasma biodrowo–piszczelowego to jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji, która przytrafia się osobom uprawiającym sport, zwłaszcza biegającym i skaczącym. Kolano biegacza zwykle leczy się zachowawczo, jednak czasem niezbędna jest operacja.

 

Co to jest kolano biegacza?

 

Kolano biegacza to powszechna nazwa na zespół pasma biodrowo–piszczelowego, czyli kontuzję przeciążeniową stawu kolanowego, doświadczaną najczęściej przez osoby aktywne fizycznie, uprawiające zwłaszcza dyscypliny związane z bieganiem i skakaniem. Mechanizm urazu polega na nadmiernym tarciu więzadeł w okolicy bocznej rzepki oraz wzmożonej trakcji i ucisku ścięgien mięśni odpowiedzialnych za wyprost kolana. Za powstanie kolana biegacza odpowiada również zaburzenie produkcji mazi stawowej wypełniającej przestrzeń stawu, dzięki której praca aparatu ruchu przebiega płynnie i bezboleśnie. Nierzadko na skutek przeciążenia dochodzi także do uszkodzeń chrząstki rzepki oraz przykurczów mięśniowych.

 

W przebiegu kontuzji pojawia się ostry, palący ból po zewnętrznej części stawu i obrzęk, na które najlepiej od razu zareagować odpoczynkiem, zimnym okładem i lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, jak Ketonal Active. Kompleksowe leczenie we wczesnym stadium łagodzi przebieg choroby, przyspiesza regenerację i zapobiega pogorszeniu motoryki stawu. Aby jednak uniknąć odnowienia kontuzji, należy odpowiednio zadbać o staw dodatkowymi metodami.

 

Czynnikami ryzyka powstania zespołu pasma biodrowo–piszczelowego są nie tylko przeciążenia, ale również błędy treningowe, nieodpowiednia regeneracja oraz złe wzorce ruchowe. Kontuzji tego typu sprzyja też regularne chodzenie na wysokich obcasach, pasywny tryb życia, nadwaga i długotrwałe siedzenie w jednej pozycji ze zgiętym kolanem. Ryzyko zwiększają także nieprawidłowości anatomiczne, jak zaburzenia ustawienia miednicy, wady postawy dotyczące kończyn dolnych czy różnica w długości nóg oraz wcześniejsze urazy w okolicy kolana.

 

Leczenie kolana biegacza

 

W leczeniu kolana biegacza ważne jest przede wszystkim ograniczenie aktywności fizycznej poprzez odpoczynek, a nawet ortezę ograniczającą ruchomość stawu i odciążającą jego elementy, dzięki czemu tarcie pomiędzy pasmem a nadkłykciem kości udowej i rzepką będzie mniejsze. W warunkach domowych można też zastosować rolowanie, czyli automasaż uwalniający uciśniętą tkankę powięziową.

 

Uzupełnieniem leczenie, zwłaszcza dla osób, które uprawiają sport zawodowo lub nie chcą z niego rezygnować, jest fizykoterapia. Zabiegami przynoszącymi najlepsze korzyści w tym przypadku są m.in. ultradźwięki, laseroterapia, pole magnetyczne, elektroterapia, krioterapia i jonoforeza. Poza tym warto zdecydować się na kinesiotaping stawu. Rehabilitacja uwzględnia także ukierunkowane na rozciągnięcie i wzmocnienie oraz poprawę stabilności kolana ćwiczenia ruchowe oraz poprawiające ruchomość całej kończyny treningi funkcjonalne.