Bolt w Prima Aprillis ogłosił swój powrót. Opublikował też film, który zdradza, co to znaczy pamięć motoryczna!

1 kwietnia na instagramie Usain Bolt opublikował film, gdzie wykonuje lekką przebieżkę. Dodał też wpis: “1 kwietnia czy nie”. Portal Lets Run zacytował z kolei jego agenta, który mówi, że Bolt nie może biernie przyglądać się igrzyskom i chce sobie dać ostatnią szansę powrotu, szczególnie, że pojawiły się nowe kolce Nike Zoom Air Superfly, które mogą dać mu przewagę na bieg poniżej 19 sekund na 200M…

To wszystko, to był oczywiście prima aprillisowy żart (podobnie jak nasz news z facebooka o rekordzie Polski Remka Olszewskiego). Na uwagę zasługuje jednak film wrzucony przez prawie 35-letniego Jamajczyka. Widać na nim, że Bolt wciąż zachował technikę startu, jaką prezentował podczas rozgrzewek, a która jest związana zarówno z wyjściem z bloków, jak i biegiem na dystansie. Chodzi o umiejętność takiego odbicia, które umożliwia jak największe zbliżenie się nóg w czasie lotu. Taka mechanika poruszania się umożliwia zysk nawet 0.01 sek. na każdym kroku. Trener Loren Seagrave wyjaśnia na jednym z filmów:

„To, co robicie codziennie i to, czego uczą was trenerzy skupia się na tym, żebyście zaoszczędzili 0.005 sek podczas aplikacji siły w podłoże. Dodatkowo uczą was, jak zaoszczędzić dodatkowe 0.005 sek w czasie lotu.To 0.01 sekundy podczas każdego kroku, a ile kroków robicie podczas biegu na 100m?”

Poniżej kilka klatek z przebieżki Bolta:

Usain Bolt niestety nie myśli o powrocie, ale zdradził, że chce być na igrzyskach w Tokio i z wielką przyjemnością obejrzy zawody na żywo. Rekordzista świata chce zobaczyć m.in. pływanie. Ponadto systematycznie trenuje, głównie dla spalenia kalorii i formy, oraz wychowuje swoją córkę, która przyszła na świat w ubiegłym roku. Szkoda, że nie wyszły jego plany związane z piłką nożną. Bolt rozważał jeszcze trzy lata temu ofertę z Malty, gdzie FC Valetta chciała mu dać szansę występu i oferowała 2-letni kontrakt (zespół startuje w eliminacjach Ligi Mistrzów). Bolt po testach w innym klubie w Australii stwierdził, że nie chce kontynuować kariery jako piłkarz. Jego agent zdradził jednak, że Bolt dostał sporo ofert.