Medal możliwy już w piątek o 22:20! Polacy walczą na mistrzostwach Europy w Rzymie

0

Polska obok Włoch wystawi największą reprezentację na mistrzostwach Europy (7-12 czerwca). Łącznie do Rzymu poleci 94 Polaków, co przekłada się na 75 szans indywidualnych i 5 sztafetowych. Włosi jako gospodarze wystawią 116 zawodników, Brytyjczycy 71, a Niemcy 57. To tak dla porównania i choć nasi rywale oszczędzają siły na Rzym, to Polacy także zrezygnowali z kilku nazwisk. Do Rzymu lecimy jako reprezentacja, która na ostatnich mistrzostwach kontynentu w Monachium (2022) zdobyła 14 medali, a w 2021 roku na igrzyskach aż 9 krążków. Ile szans mamy w gorącym (będzie ponad 30 stopni w cieniu) Rzymie? W „top 10” zgłoszonych na mistrzostwa jest aż 16 Polaków m.in. Natalia Kaczmarek (400), Pia Skrzyszowska (100 ppł.), Ewa Swoboda (100), Kristsina Tsimanouskaya (200), Damian Czykier (110 ppł). Do tego dochodzi 5 sztafet, co już przekłada się na 21 szans medalowych (łącznie indywidualnie i w sztafetach otrzymamy 76 szans). Każde zawody mają to do siebie, że są jednak zagadką i skorzystali na tym Polacy dwa lata temu. Nic nie musimy we Włoszech, ale wiele możemy. Pierwsza medalowa szansa już w piątek od 22:20. O tej godzinie zadebiutuje sztafeta 4×400 mix.

Już wiadomo, że w debiutującej na ME sztafecie mieszanej nie wystąpi Natalia Kaczmarek (skupia się na indywidualnym biegu, gdzie ma dwa biegi +sztafecie 4×400 na koniec mistrzostw). I ta mieszana sztafeta już staje się zagadką. Wiele krajów zrezygnuje z najlepszych zawodników. Mieszana sztafeta (dwóch mężczyzn, dwie kobiety) ma to do siebie, że prawie nigdy nie jest najsilniejsza. Jest dodatkiem, który jedni chcą bardziej, drudzy mniej, ale z perspektywy czysto analitycznej stanowi o sile, o rezerwach sił w poszczególnych krajach. O godz. 22:20 zobaczymy od razu bieg finałowy. Nie wiadomo więc kto pobiegnie. Będą to może Kajetan Duszyński, Maksymilian Szwed, Justyna Święty-Ersetic i Iga Baumgart-Witan? Szanse na medal nawet bez Natalii mamy jednak wysokie. Już na starcie rywalizujemy w top 8. Bardzo ciekawa konkurencja na start mistrzostw.

Wcześniej na bieżni pokażą się Dominik Kopeć, Oliwer Wdowik i Marek Zakrzewski. Pierwsza runda 100 metrów o godzinie 21:10 w piątek. A w piątkowej sesji porannej od godz. 10:10 walczą już Pia Skrzyszowska, Marika Majewska, Klaudia Wojtunik i Klaudia Siciarz! Od 10:40 na bieżnię wyjdzie Damian Czykier, Jakub Szymański i Krzysztof Kiljan. Łącznie Polacy mając 77 szans medalowych gdyby podliczyć nawet zawodników spoza „top 10” i to będzie wielki atut oglądania całych mistrzostw, włącznie z eliminacjami.

Transmisje z zawodów w całości pokaże TVP Sport. Początek piątkowych relacji od godz. 9:15, a potem od 18:15. To bardzo długi pas transmisyjny. Natalia Kaczmarek pokaże się na bieżni od 20:05 w niedzielę i w tym samym dniu od półfinału rywalizację rozpocznie Ewa Swoboda (godz. 21:13 w niedzielę).

Pełny harmonogram z wynikami na żywo na stronie European Athletics. Na tej stronie EA po rejestracji będzie można oglądać zawody w języku angielskim i ze szczegółami (bedzie można śledzić np. tylko konkurs skoku wzwyż).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *