Który mięsień jest najważniejszy dla sprintera?

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Loughborough badające rozmiar mięśni elitarnych sprinterów ujawniły, że mięsień pośladkowy wielki jest kluczem do osiągnięcia maksymalnej prędkości na zawodach.

Dr Rob Miller, trener motoryczny działający przy “British Athletics” i prof. Jonathan Folland poddali badaniom porównawczym zawodników o średniej rekordów życiowych “9.99 sek.” (5), zawodników średnich 10.5-11.2 (26) oraz zdrowych, nietrenujących mężczyzn (11). Badanie objęło więc 41 osób. Wykorzystano rezonans magnetyczny, a samo badanie było wyjątkowe choćby ze względu na zaangażowanie elitarnych sprinterów.

Badanie jak można się domyślić odkryło, że elitarni sprinterzy byli bardziej muskularni, ale muskulatura była bardzo specyficzna. 32% wyniosła różnica w wielkości prostowników biodra (pośladkowy wielki, przywodziciel wielki). Były jednak też punkty wspólne jak taka sama wielkość mięśni łydek. Analizując wszystkie wielkości odkryto, że najważniejszym mięśniem wydaje się być pośladkowy wielki.

Cała rozciągłość rekordów między badanymi wynosiła od 9.91 do 11.25/100M. Naukowcy odkryli, że 44% tej zmienności można było wyjaśnić wielkością mięśnia pośladkowego wielkiego. oraz, że ten mięsień był 45% większy u sprinterów elitarnych. Prof. Falland skomentował to tak: “Jest to zaskakujące ponieważ uważa się, że na sprint wpływa wiele czynników jak np. psychologia, odżywianie, anatomia, więc znalezienie jednego mięśnia, który tłumaczy prawie połowę zmiennych jest niezwykłe. Wygląda na to, że rozmiar mięśni jest ważniejszy dla szybszego biegania niż myśleliśmy, a zwłaszcza dotyczy to prostowników biodra, a szczególnie mięśnia pośladkowego wielkiego. Logicznym wnioskiem jest to, że z większym pośladkiem biegacz będzie w stanie wygenerować większą moc, a tym samym większą prędkość.”

Powyższe zdjęcie porównawcze pokazuje w czym tkwi sekret.

“W związku z powyższymi wynikami można oczekiwać, że zwiększenie mięśnia pośladkowego, a także pozostałych mięśni prostowników biodra poprawi wydajność sprintu.”

Wcześniej nie było jasne, które mięśnie są ważne dla wyników, więc nowe badania są ważne dla wniosków treningowych. Wyniki zostały opublikowane w 2020 roku w czasopiśmie Medicine and Science in Sports”