Pia Skrzyszowska ma dokładnie 16 lat i 270 dni. Na początku tegorocznego sezonu jest największym polskim objawieniem w lekkoatletyce. W Łodzi o 0.09 sek. poprawiła rekord Polski U-18 na 60M ppł., który należał do Klaudii Siciarz. Jej rekord 8.29 sek. jest równocześnie najlepszym wynikiem na tegorocznych listach światowych wśród kadetów. Do rekordu Polski Ewy Swobody na 60M, Pia zbliżyła się na 0.09 sek. Tylko w tym sezonie ma czas, żeby go poprawić. To zdanie brzmi jak presja ale wcale tego nie oczekujemy! Jeśli mamy do czynienia z tak wspaniałym połączeniem talentu i pracy, to należy zadbać przede wszystkim o jej radość biegania. Zapraszamy do wywiadu ze świeżo upieczoną rekordzistką kraju.
Skąd się wzięłaś? Twoje wyniki 8.29 i 7.55 sek. to rezultaty na które inni pracują całe życie :). Czy takie rekordy to efekt ciężkiej pracy czy talentu? Jak Ty to widzisz?
Według mnie to efekt talentu i przede wszystkim ciężkiej pracy. Ja właśnie całe życie pracowałam i ciągle pracuję na takie wyniki, ale to nie jest moje ostatnie słowo! 🙂
Jak często trenujesz w tygodniu? Jeśli miałabyś opisać swoje treningi to co je wyróżnia?
Trenuję pięć razy w tygodniu. Treningi są wyjątkowe, ze względu na różnorodność i brak monotonii. Należę do kadry wieloboistek, co jak wiadomo pozwala na rozwinięcie się nie tylko w jednej konkurencji.
Kto jest Twoim trenerem i jak do niego trafiłaś?
Trenuję z byłym skoczkiem wzwyż, Przemysławem Radkiewiczem (olimpijczykiem z Atlanty 1996), do którego trafiłam, bo został mi on polecony i było warto! Rzeczywiście jest najlepszy z najlepszych!
Co bardziej lubisz? Płotki czy klasyczny sprint? A może skok w dal?
Ciężko mi zdecydować, na ten moment, co lubię bardziej. Każda z tych wymienionych konkurencji przynosi mi taką samą satysfakcję.
Jak się trenuje w Warszawie? Macie dostęp do wszystkiego co trzeba? Czy zarobiłaś już coś na LA?
Warszawska Skra nie jest w najlepszym stanie, jednak trenuję mi się bardzo dobrze. Na szczęście mogę doskonalić swoje umiejętności również w lepszych warunkach, na innych stadionach czy w trakcie obozów. W zeszłym roku otrzymywałam stypendium sportowe od Sportowej Akademii Veolia, która pomogła mi w rozwoju osobistym, za co jestem bardzo wdzięczna.
Jak długo trenujesz lekkoatletykę?
Moja najbliższa rodzina to lekkoatleci, więc siłą rzeczy od dziecka spędzałam bardzo dużo czasu na stadionie :). Jeśli chodzi o poważne podejście do sportu, to zaczęło się to 5-6 lat temu.
Po kim odziedziczyłaś talent jeśli mogę zapytać?
Jak już powiedziałam moja rodzina zajmowała się lekkoatletyką i odnosiła w niej sukcesy. Moja mama jest olimpijką z 88 z Seulu w skoku w dal, mój tata całe życie uprawia sport. Jednak moich wyników nie zawdzięczałabym jedynie talentowi, a poświeceniu i pracy którą wkładam codziennie na treningach.
Sprint wydaje się Twoją najmocniejszą stroną ale „wydaje się” robi wielką różnicę bo jesteś świetna w wielu konkurencjach. Pójdziesz drogą jak Dafne Schippers i najpierw wielobój, a potem sprint czy masz może jakiś inny plan?